TİM MADEN SEKTÖR KURULU, BURSİYERLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

TİM MADEN SEKTÖR KURULU, BURSİYERLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

TİM Maden Sektör Kurulu, maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliğinde okumaya hak kazanan ve üniversite sınavında ilk 80 bine giren 137 bursiyeriyle bir araya geldi. “Cevherimiz Sensin” sloganıyla hayata geçirilen proje kapsamında, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ev sahipliğinde düzenlenen online toplantıya 137’si bursiyer olmak üzere sektörün üst düzey temsilcileri katıldı.

TİM Maden Sektör Kurulu’nu oluşturan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliğinde okumaya hak kazanan ve üniversite sınavında ilk 80 bine giren 137 bursiyeriyle bir araya geldi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ev sahipliğinde düzenlenen online toplantıya İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç,  Maden Teknik Arama Genel Müdür Yardımcısı Alkan Gülmez, Ege Maden İhracatçı Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu, sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, tüm ihraç ürünlerinin hammaddesi olması nedeniyle Türkiye ekonomisine 40 milyar dolarlık katkı sağlayan sektörün; doğrudan 150 bin, dolaylı olarak 2 milyon kişiye istihdam sağladığını belirtti. Sektörün zenginliğinin daha da katma değerli hale gelmesi için nitelikli iş gücüne ihtiyacı olduğunu dile getiren Dinçer, “Çalışmalarımızın sonunda bugün 137 öğrenciye burs desteği veriyoruz. Bu yıl için belirlediğimiz burs miktarı 1 milyon TL idi. Ancak beklentimizin dışında daha büyük bir ilgiyle karşılaştık ve bunun sonucunda da miktarı 1,5 milyon TL’ye yükselttik. Burs verilecek olan bölümlere yoğun bir ilgi yaşandı. Bu güzel ilgiden dolayı genç mühendis adayı arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Ülkemizin kalkınmasında önemli rol üstelenecek olan bursiyerlerimizin ileride çok önemli projelere imza atacağından hiç şüphemiz yok“ açıklamasında bulundu.

Konuşmasına Maden Sektör Kurulu üyelerine teşekkür ederek başlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, kurulun önemli bir işin altına elini koyduğunu söyledi.  “Eğitime verilen her desteğin ülkemize katma değeri yüksek ürün üretimi olarak döneceğini biliyoruz” diyen Gülle, ihracata olumlu katkılar yapacağına inandıkları burs iş birliklerini önümüzdeki senelerde diğer ihracatçı birliklerinde de hayata geçirmeyi planladıklarını açıkladı.

Günümüzde çok değerli mühendislerin yetiştiğinin altını çizen Ege Maden İhracatçı Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, bursiyerlerin bu mühendisler içinde olduğunu söyledi.  Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü; Bugüne kadar vermiş olduğunuz emek ile sektörümüzün geleceği size emanet. Geleceğimizi şekillendirecek olan sizsiziniz. Bu alanlardaki çalışmalarınız konusunda olabildiğince destek vereceğiz. Yolunuz açık olsun.” 

Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu, maden, jeoloji ve cevher hazırlama bölümlerini tercih ettikleri için gençleri tebrik ederek “Dünyanın en güzel, en renkli mesleklerinden biri yer bilimleridir. Biz yer altında bulunan birçok madeni yeryüzüne insanların yararına sunuyoruz. Sektörün nitelikli çalışanlara çok ihtiyacı var” dedi.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz de TİM bünyesindeki birlikler arasında bu tarz burs projelerinin artması gerektiğini belirterek, bunun toplamda katma değerli ürün üretimi ve ihracatına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümü öğrencisi Faruk Tekin, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü öğrencisi Kadir Aksoy, ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğrencisi Çağla Arkalı ve İstanbul Teknik Üniversitesinde Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü öğrencisi Fatma Ferda Oğul ise 137 bursiyeri temsilen birer konuşma yaptı. Gençler, “Cevherimiz Sensin” projesinin eğitim hayatları için oldukça önemli olduğunu söyledi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.